مقالات
12  بعدي
 نوآوری در تکنولوژی فرآوری شیر
محققین استرالیایی برای فراوری شیر خام به تکنیک جدیدی دست یافته اند که ادعا می شود ضمن آن که تمامی مزایای شیر پاستوریزه را دارد مواد مغذی بیشتری را حفظ می کند و عطر و طعم بهتری نیز دارد. در فناوری Haelen از تکنیک فشار به جای گرما برای کشتن عوامل بیماریزا و میکروب ها و ماندگاری شیر استفاده می شود. کارشناسان اعتقاد دارند در این فناوری ویتامین، پروتئین و آنزیم هایی که در پروسۀ پاستوریزه کردن شیر آسیب می بینند حفظ می شوند. آنها ادعا دارند در این پروسه: •سطح بالاتری از ویتامین های B2 و B12 که برای بچه ها لازم و ضروری است، در شیر باقی می ماند. •فسفاتاز آلکالاین که آنزیم مهمی برای عملکرد کبد و رشد استخوانی است فعال می شود. •آنزیم های کلیدی و مهم در مقایسه با فراورده های پاستوریزه هضم شیر را آسانتر سازند. •طعم و رنگ شیر طبیعی باقی می ماند. همچنین این روش جدید، با تکنیک UHT یا "فراوری با گرمای فوق العاده" (Ultra Heat Treatment) که همانند پاستوریزه کردن مبتنی بر گرما است و نه فشار، تفاوت دارد. در پاستوریزه کردن، شیر به مدت 15 ثانیه در دمای 71.7 درجۀ سانتیگراد (161 درجۀ فارنهایت) قرار م
۱۴۰۱/۸/۲۸ :تاريخ

 ثبت داده ها و پیشرفت ژنتیک در تبدیل خوراک
مرغ های گوشتی امروزه در مقایسه با مرغ های گوشتی 50–60 سال گذشته، پیشرفت و بهبود چشمگیری داشتند اما هنوز هم میزان ضریب تبدیل خوراک به بازدهی گوشت رضایتبخش نیست. برای بزرگ شدن یک مرغ 2.5 کیلویی در حدود 4.5 کیلوگرم خوراک نیاز است. این پرنده در حالیکه به ازای 700 گرم خوراک 450 گرم وزن می گیرد، درطول حیاتش حدود 1.8 کیلوگرم کود (فضله) تولید می کند. علیرغم دستاوردهای بسیار در ژنتیک، هنوز فاصلۀ زیادی تا تولید و پرورش طیوری داریم که بخش عمدۀ انرژی و مواد مغذی موجود در خوراک را بهره بدهند. یک تولید سودآور مرغ گوشتی در دیدگاهی ساده به 4 ساختار محدود می شود: میزان رشد،طول عمر،تبدیل خوراک، و بازدهی کارخانه.نقش هر کدام از این ساختارها به بهای خوراک،هزینۀ نیروی انسانی ، و ارزش و بهایی که بازار برای گوشت مرغ در نظر می گیرد،بستگی دارد. کارخانه های زنجیره ای عملکرد جوجه کشی و مرغدار را نیز به این عوامل اضافه می کنند. در حالت ایده آل، بهتر است کارخانجات تولیدی محصولات طیور زنجیره ای بدانند که کدام بخش سودآوری بیشتری دارد و کدام جنبه بر روی تکثیر طیور از اهمیت بالاتری برخوردار است. بدون شک تبدیل خوراک
۱۴۰۱/۲/۲۷ :تاريخ

 استفاده از سیستم ردیاب برای بررسی وضعیت طیور در هنگام حمل و نقل
دو سال تحقیق و پژوهش تیم کانادایی کارشناسان سلامت حیوانات در نهایت منجر به توسعۀ سیستم نظارتی الکترونیک با عنوان Transport Genie شده است؛ سیستمی که در هر لحظه قادر است وضعیت دام و طیور و هوای داخل ماشین حامل را نظارت کند. خانوم جنیفر مک تاویش رئیس هیأت ائتلافی سلامت حیوانات کانادا در این خصوص گفت: "به همراه داشتنِ این ابزار برای رانندگان ماشین های حامل دام و طیور الزامیست تا بتوانند سلامت و وضعیت رفاهی آنها را در لحظه چک کنند."
۱۴۰۰/۱۲/۱۴ :تاريخ

 Effects of conditioning time and activated sodium bentonite on pellet quality, performance, intestinal morphology, and nutrients retention in growing broilers fed wheat-soybean meal diets
abbasi pour - PDF.pdf - 369.98 KB
۱۴۰۰/۲/۲۵ :تاريخ

 زنبورها قادر به یادآوری چهرۀ افراد هستند
زنبورها قادر به یادآوری چهرۀ افراد هستند بیشتر افراد زنبورها را به دو خصلت می شناسند : عسل و نیش ! اما زنبورها بسیار پیچیده تر از این هستند. به عنوان مثال، زنبورهای عسل در کلونی های بسیار منظم اجتماعی زندگی می کنند که هر زنبور نقش خاص خود را دارد. در واقع بیش از 20 هزار گونه زنبور در جهان وجود دارد.
۱۴۰۰/۲/۱۸ :تاريخ

  فرآوری اتوماتیک گوشت بوقلمون
یکی از مشکلاتی که برای فرآوری گوشت بوقلمون وجود دارد این است که برخلاف مرغ های گوشتی که وزن و سایز دقیقی دارند، بوقلمون را نمی توان به عنوان جوجه های بزرگ با وزن و اندازه یکسان در نظر گرفت. شرکت مارل پولتری (Marel Poultry) یک شرکت بزرگ هلندی است که در زمینه فرآوری فعالیت دارد. فرآوری گوشت بوقلمون این شرکت روی نیازهای خاص این بازار تخصصی تمرکز دارد و نتیجه آن، دانش عمیق بازار و همچنین تکنولوژی های فرآوری است. ویژگی های خاص بوقلمون راه حل های فرآوری خاصی را می طلبد. با استفاده از این سیستم های منحصر به فرد، فرآوری کنندگان بوقلمون می توانند از صحیح انجام دادن هر مرحله از فرآوری بوقلمون اطمینان داشته باشند و در عین حال مواد ورودی و محصول نهایی را به خوبی کنترل کنند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۷ :تاريخ

 بررسی عوامل موثر بر مصرف برق دستگاه پلت
فاکتورهاي موثر بر مصرف انرژي در تولید پلت هزینه هاي ثابت و متغیر وجود دارد. هزینه هاي عملیات مرتبط با فرآیند پلت شامل تولید بخار ، انرژي برق دستگاه پلت، فیدرها، کاندیشنرها و سیستم هاي خنک کننده می باشد. این هزینه ها متغیر بوده و به قیمت سوخت و انرژي برق بستگی دارد. میزان مصرف برق، مهمترین بخش مورد بررسی می باشد.
120.pdf - 81.95 KB
۱۳۹۴/۸/۹ :تاريخ

 عملیات تولید پلت
بدست آوردن تعادل صحیح بین ظرفیت تولید و کیفیت پلت کار ساده اي نیست. اغلب روش هایی که موجب افزایش نرخ تولید می گردند، اثر تعیین کننده اي بر کیفیت پلت نیز دارد.
110.pdf - 88.72 KB
۱۳۹۴/۳/۳۰ :تاريخ

 منابع مختلف متیونین سنتتیک در صنعت خوراک دام
متیونین یکی از اسیدهای آمینه مهم و ضروری در تغذیه طیور و خوک است. متیونین مورد نیاز حیوان را می توان از طریق خوراک های مختلف و یا با استفاده از متیونین سنتتیک تأمین کرد. برای تأمین 0/1% متیونین، هر یک از گزینه های زیر امکان پذیر می باشد: %16 کنجاله سویا، 5/6% پودر ماهی و یا 0/1% دی ال - متیونین (DL-M). تأمین متیونین مورد نیاز با استفاده از متیونین سنتتیک اقتصادی بوده و بعلاوه بدلیل اجنتاب از کاربرد مقادیر مازاد بر نیاز پروتئین، از نظر علم تغذیه عملی معقول می باشد.
۱۳۹۳/۱۲/۶ :تاريخ

 چگونه بهترین فیتاز را براي فرمولاسیون خوراك انتخاب نماییم؟
در این مقاله پنج خصوصیت فیتاز براي بدست آوردن بالاترین عملکرد و سودآوري بررسی شده است: با استفاده از فیتاز در صنعت خوراك، اثرات محیطی و هزینه هاي خوراك کاهش می یابد. در طی سال هاي اخیر فروش فیتاز رشد خوبی پیدا کرده بطوریکه با افزایش تعداد شرکت هاي فروشنده فیتاز، انتخاب بهترین نوع فیتاز مشکل شده و خریدار دچار سردرگمی می شود. بنابراین ممکن است در بین گزینه ها بهترین یا بدترین نوع آن را انتخاب نمایید. انتخاب نوع آنزیم باید با توجه به نوع حیوان و شرایط خاص گوارشی انجام شود. واضح است که همه فیتازها در سطح مشابه عمل نخواهند کرد.
128.pdf - 100.76 KB
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ :تاريخ

 نکاتی در رابطه با استفاده از روغن در زمستان
از مزایاي ترکیبات مایع خوراك از قبیل روغن ها می توان به بهبود کیفیت پلت، کاهش گردوغبار، کاهش ضایعات خوراك و افزایش غلظت انرژي جیره اشاره نمود، اما این موارد به دلیل حمل نامناسب روغن در طول زمستان، به خصوص چربی هاي حیوانی، تحت تأثیر قرار می گیرند. چربی هاي اشباع محصولات فرعی حیوانی، دماي ذوب بالایی دارند، بدین معنی که آنها در دماهاي سردتر، غلیظ می شوند. این غلظت موجب دردسرهاي زیادي از قبیل شکستگی تجهیزات، کاهش تولید و کیفیت پلت، براي تولیدکنندگان خوراك می گردد. همچنین، ترکیبات مایع خوراك به مجاري سیستم، چسبیده و موجب معلق ماندن خوراك در مخازن می شوند.
102.pdf - 88.51 KB
۱۳۹۳/۹/۱۱ :تاريخ

 تحقیقات جدید پیرامون کنجاله سویا
کنجاله سویا منبع غنی از پروتئین آمینو اسیدها در خوراک طیور محسوب می شود . 49 درصد از کل سویای تولیدی در ایالات متحده به بخش مرغداری ها اختصاص می یابد. دیگر مصرف کننده عمده کنجاله سویا را میتوان بخش گاوداری عنوان کرد. از آنجایی که کنجاله سویا به عنوان منبع غنی از پروتئین در صنعت مرغداری و دامپروری در سطح جهانی شناخته شده پس آگاهی از آخرین تحقیقات انجام شده یکی از موارد حائز اهمیت در این صنعت است.
۱۳۹۳/۸/۱۴ :تاريخ

 اسپري روغن در داي
91.pdf - 107.43 KB
۱۳۹۳/۳/۲۸ :تاريخ

 اهمیت فرایند کشتار و پیش از کشتار در عرضۀ گوشت باکیفیت
۱۳۹۳/۲/۱۷ :تاريخ

 امنیت زیستی
biosecurity.ppsx - 4081.76 KB
۱۳۹۲/۱۲/۱۲ :تاريخ

 ریبوفلاوین
zahed.pdf - 1239.9 KB
۱۳۹۲/۱۱/۱۹ :تاريخ

 همه چیز در مورد اسپکتروفتومتر
spectrophotometer.pdf - 2898.89 KB
۱۳۹۲/۱۱/۱۶ :تاريخ

 روندهای نمونه برداری از اقلام تغذیه ای
مدیریت نمونه برداری یکی از عناصر کلیدی درمدیریت ریسک و کیفیت به شمار می آید. برنامه های مورد استفاده بیشتر باید بر مقدار و تنوع اقلام مورد استفاده نمونه داشته و یا اینکه به خطر مواد آلاینده بیشترین اهمیت را بدهند. روندهای نمونه برداری، روندهای روتین روزانه و بر نامه های آموزشی کارکنان باید در تطابق با یکدیگر قرار داشته باشند تا در هزینه ها صرفه جویی شده ونتایج مطمئنی به دست آورده شوند.
روندهای نمونه برداری از اقلام تغذیه ای.doc - 52.5 KB
۱۳۹۲/۴/۲۳ :تاريخ

 کنترل میکرو ارگانیسم ها ومتابولیسم حاصل از آنها
از نظر بنیادی و ساختاری مایکوتوکسین ها،گروهی از متابولیت ها ی ثانویه قارچی هستند که به عنوان آلاینده های غلات و حبوبات سراسر جهان وجود دارند.
کنترل میکرو ارگانیسم ها ومتابولیسم حاصل از آنها.doc - 64 KB
۱۳۹۲/۴/۲۳ :تاريخ

 فرآوری غلات و منابع پروتئینی
Grains and Protein sources processing
6.ppt - 4737.5 KB
۱۳۹۲/۳/۲۸ :تاريخ

12  بعدي