مقالات
12345  بعدي  >>
 تأثیر کوید 19 بر روی تولیدکنندگان محصولات پروتئین حیوانی
با شیوع گستردۀ ویروس کرونا و همه گیر شدن آن در اکثر نقاط جهان، تولیدکنندگان گوشت، مرغ و تخم مرغ و لبنیات همچنان در تلاشند تا تولیدات خود را پایدار نگه دارند. در اینجا ما 3 چالش اصلی تولیدکنندگان را بررسی می کنیم و 3 راهکار مهمی را که دولت می تواند در چنین شرایط پیش بینی نشده ای ارائه دهد، عنوان می کنیم.
۱۳۹۹/۶/۱۵ :تاريخ

 تولید علوفه ارزان برای دام با گیاه خارشتر
با توجه به افزایش هزینه و کمبود علوفه تو ایران و با توجه به اینکه بخش زیادی از مناطق شرقی و مرکزی ایران خاک خشک و شور دارن، و بارش تو این مناطق بسیار کم هست، منابع خوراکی بومی که میشه تو خاک ی فقیر خشک و بعضا شور کاشت و برای تغذیه ی دام از اون ها استفاده کرد رو باید شناسایی و از اونها استفاده کرد. خارشتر یکی از این گیاهان مقاوم به شوری و با نیاز آبی بسیار کمه که تو مناطق کویری و بیابونی به راحتی رشد می کنه . این گیاه دارای ارزش غذایی بسیار بالایه میزان پروتئین، چربی، فیبر و خاکستر بسیار بالایی داره تو جدول زیر می تونید ببینید که می تونه منبغ غذایی بسیار خوبی برای دام باشه:
۱۳۹۹/۱/۱۷ :تاريخ

 نحوۀ ترکیب صحیح شیر جایگزین برای گوساله
دکتر Tom Earleywine مدیر و کارشناس تغذیۀ شرکت شیر محلول برای حیوانات Land O’Lake می گوید: "گوساله های شیری عاشق یکدست بودن محلول ها هستند. بنابراین در صورتی که می خواهید گوساله ها را با شیر جایگزین شیر مادر تغذیه کنید، بایستی به یکدست بودن محلول بسیار بسیار توجه داشته باشید." با وزن کردن دقیق پودر شیر در هر بار تغذیه و ترکیب صحیح آن، می توانید اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی را به طور منسجم و یکنواخت به بدن آنها می رسانید.
۱۳۹۸/۱۱/۷ :تاريخ

 نقش میکروبها در لیپولیز و بیوهیدروژناسیون شکمبه ای
مقدمه : با این حقیقت که جیره نشخوارکنندگان غنی از اسیدهای چرب غیراشباع با چند باند دوگانه است، تولیدات نشخوارکنندگان مثل گوشت، شیر و لبنیات عمدتاً شامل اسیدهای چرب اشباع است و این به دلیل لیپولیز باکتریایی و متعاقب آن بیوهیدروژناسیون اسیدهای چرب غیرشباع با چند باند دوگانه در شکمبه است. ارتباط بین مصرف اسیدهای چرب اشباع توسط انسان و بیماری کرونری قلب به خوبی ثابت شده است. در مقابل تولیدات نشخوارکنندگان همچنین شامل اسیدهای چربی است که به خاطر مفید بودن برای سلامتی انسان تحت عنوان اسیدلینولئیک کنژوگه شناخته می شوند.
۱۳۹۸/۱۰/۹ :تاريخ

 6 مکمل خوراک جنجالی!
این 6 مواد اولیۀ کاربردی در خوراک حیوانات در آینده ای نه چندان دور عنوان برترین ها را به خود خواهند گرفت. بحث و گفتگوی هر روزه در مورد مکمل ها تکراری و خسته کننده است بله می دانیم اما از آنجائیکه هر بار به نقش جدیدی از آنها پی می بریم و همین منجر به کاهش هزینه های ثبت و توسعۀ آنها می گردد بنابراین بایستی این کار را انجام دهیم. در اینجا ما لیستی از 6 مواد اولیۀ مکمل خوراک را انتخاب کردیم که در آینده ای نزدیک جنجالی خواهند بود.
۱۳۹۸/۹/۱۰ :تاريخ

 تغییرات مواد غذایی به منظور بهبود پر و بال مرغ های مادر گوشتی
۱۳۹۸/۹/۱۰ :تاريخ

  افزایش تولید شیر از طریق آنزیم هایی با فیبر کاهش یافته
پاسخ شیردهی گاوهای شیرده ای که با آنزیم های کاهش فیبر یافته تغذیه شده اند متناقض بوده است. موثر بودن آنزیم های کاهش فیبر یافته برای بهبود تولید شیر تنها در سی درصد مطالعات بررسی شده است؛ با این حال، هشت آزمایش نتایج مثبت داشته اند. بر اساس آزمایش هایی که دراین مطالعه به کار رفته است، افزایش متوسط تولید شیر به دلیل اضافه شدن آنزیم 5.5 پوند در هر روز بوده (به 2.6 تا 13.9 پوند در روز رسیده است)؛ زمانی که گاوها با آنزیم های کاهش فیبر یافته تغذیه شده اند، هیچ کدام از این آزمایش ها کاهش تولید شیر را نشان نمی دهد. با این حال، واکنش و پاسخ شیردهی به میزان زیادی به دوز آنزیم، ترکیب آنزیم و شیوه استفاده از آنزیم در جیره های غذایی بستگی دارد.
۱۳۹۸/۴/۲۳ :تاريخ

  مزایای استفاده از طعم دهنده ها برای خوراک دام
گاوها از تعداد زیادی غدۀ چشایی برخوردارند ؛ بنابراین استفاده از طعم دهنده های خوراکی روش مناسبی برای ازدیاد مصرف خوراک و به نوبۀ خود افزایش بازدهی حیوان می گردد. حیوانات برای ارزیابی خوراک مطبوع خود، به حس چشایی و بویایی خود متکی هستند. در صورتیکه مواد اولیۀ خوراک بو یا طعم نامطبوعی داشته باشند، منجربه کاهش تغذیۀ حیوان و متعاقباً کاهش سودآوری تولید کننده میگردد. بنابراین استفاده از طعم دهنده ها برای خوراک دام به عنوان راه حلی برای بهتر شدن بو و طعم خوراک و در نتیجه بهتر شدن تغذیۀ دام و افزایش بازدهی مطرح گردید. همچنین خوراکی که با افزودن طعم دهنده ها خوش طعم شده باشد دارای هضم بهتری هم خواهد بود و بنابراین بازدهی خوراک هم بیشتر خواهد بود.
۱۳۹۸/۴/۲۳ :تاريخ

 موارد با اهمیت در گاوها به منظور داشتن گوساله های بهتر
مواد خوراکی ای که گاوهای شما در زمستان امسال و بهار سال آینده می خورند ، تاثیر زیادی بر گوساله های آنها در زمان از شیر گرفتنشان دارد. سلامت گوساله ، موضوعی پیچیده است و ما هنوز در مورد چگونگی تاثیرپذیری آن از مواد خوراکی ای که در طول دوران بارداری به گاوها می دهیم ، اطلاعات دقیقی در دست نداریم. در واقع، تحقیقات نشان می دهند مواد خوراکی ای که به گاو باردار می دهیم می تواند بر عملکرد گوساله ها در طول زندگی و حتی بعد از گرفتنشان از شیر ، تاثیر گذار باشد
۱۳۹۸/۳/۱۳ :تاريخ

  ضریب تبدیل : بهترین شاخص سود دهی؟
اغلب فراموش می کنیم که میزان بازدهی ای که طبق آن حیوانات ، مواد خوراکی را به محصولات دیگری مثل تخم مرغ ، شیر و یا وزن بدن تبدیل می کنند (که اغلب به آن ضریب تبدیل خوراک یا FCR می گویند) یک شاخص است و همیشه با بازدهی واقعی ، ارتباطی ندارد. در شرایط یکسان، ضریب تبدیل بهبود یافته ترجیح داده می شود. با این وجود اگر حیوانات ، خوراک کمتری برای همان میزان تولید نیاز داشته باشند، این میزان تولید ، هزینه کمتری در بر خواهد داشت. اما همه داستان این نیست.
۱۳۹۸/۲/۲۶ :تاريخ

  به حداقل رساندن استرس گوساله ها در طول مسیر انتقال به پروارگاه
گوساله ها، علاوه بر آنکه استرس جدایی از مادرشان را متحمل می شوند، باید از مراحل واکسیناسیون، قرار گرفتن در مکانی جدید و اخته کردن نیز بگذرند. علاوه بر آن، سفری طولانی در پیش دارند تا به فارم جدیدی منتقل شوند. تارا فلیکس (Tara Felix)، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و متخصص توسعه گوشت گاو، در این باره اظهار داشت: "در این سن، استرس بسیار زیادی به گوساله ها وارد می شود". دامپروران باید تا آنجا که ممکن است، فرآیند نقل و انتقال گوساله ها را آسان تر کنند. اگر گوساله ها در این مرحله مریض شوند، هرگز از نظر عملکرد یا کیفیت لاشه ، شبیه به هم سن و سالان خود نخواهند شد. زمانی که گوساله به فارم می رسد، باید آب و علفی با کیفیت متوسط جهت مصرف در دسترس داشته باشد. در صورتی که علوفه همراه با آب جاری در دسترس گوساله ها باشد، این کار باعث می شود که گوساله ها علاوه بر شنیدن صدای آب، خود آن را نیز ببینند. دامپروران، برای انتخاب نوع علوفه، باید از فروشندگان مربوطه سوال کنند که با چه علفی کار تغذیه را آغاز نمایند. برای این مرحله، علوفه هایی با ساقه بلند، بهترین گزینه انتخابی می باشند زیرا برای پر کردن شکم گوسا
۱۳۹۷/۱۱/۲۵ :تاريخ

 علوفه های زمستانی : کاهش هزینه ها و افزایش وزن گاوها
متخصصان خدمات توسعه کشاورزی تگزاس (The Texas A&M AgriLife Extension Service ) معتقدند که کاشت موفقیت آمیز علوفه های زمستانی می تواند هزینه های مکمل های خوراکی را کاهش دهند و افزایش وزن گاوها و گوساله ها را بهبود بخشند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ :تاريخ

  چشم انداز ضریب تبدیل تا سال 2025
در گذشته نه چندان دور برای تولید یک مرغ 2 کیلوگرمی در طی 42 روز پرورش نیاز به 4 کیلوگرم مصرف خوراک بود. با ادامه پیشرفت های ژنتیکی و بهبود مدیریت گله، تا سال 2025 تولیدکنندگان قادر به تولید مرغ با همان وزن با مصرف یک کیلوگرم خوراک خواهند بود. به مفهوم جهانی این بدان معناست که 30 درصد خوراک کمتری برای تولید 100 میلیارد تن گوشت مرغ مصرف می شود یا تولید 45 درصد گوشت بیشتر با مصرف همان مقدار خوراک، که تولید گوشت مرغ را مقرون به صرفه تر کرده و در نتیجه تضمینی برای برآورده کردن نیاز جمعیت در حال رشد خواهد بود، زیرا تا سال 2025 جمعیت جهان به 8 میلیارد نفر خواهد رسید. در حال حاضر سیستم های پرورش مرغ با رسیدن به وزن بازار 2 کیلوگرم در 36 روزگی و عملکرد 85 درصد با ضریب تبدیل 1/45 کارآمد هستند. پس شکاف بین پتانسیل ژنتیکی و عملکرد واقعی پرنده کجاست؟ آیا رسیدن به ضریب تبدیل 1 تا سال 2025 رویا است یا واقعیت؟ محققان در تحقیقات خود برای اولین بار در سال 2005 به FCR=1 دست یافتند. با این حال صنعت هنوز در تلاش برای رسیدن به این هدف است. برآورد ها نشان می دهد که پنج عامل اساسی در از دست دادن 40 درصد تبدیل
۱۳۹۷/۶/۲۰ :تاريخ

 مزایای استفاده از طعم دهنده ها برای خوراک دام
مزایای استفاده از طعم دهنده ها برای خوراک دام
۱۳۹۷/۵/۹ :تاريخ

 جایگزین شیر گوساله
جایگزین شیر گوساله
۱۳۹۷/۲/۲۵ :تاريخ

  نکاتی در مورد خوراک دهی به گاوها، با باقی مانده دانه های ذرت
یک مدیریت عالی، می تواند کمک کند تا گاوها از طریق مصرف ساقه های ذرت، بیشترین مواد مغذی را دریافت کنند. با رسیدن فصل زمستان و با توجه به آن که تابستان سال گذشته، فصل خشکی برای آمریکا بوده است، در بخش هایی از ایالت آیووا، تامین علف با محدودیت هایی مواجه می شود. قیمت علف، رو به افزایش است. خوراک دهی به گاوها با باقی مانده دانه های ذرت، از اهمیت زیادی برخوردار است. باقی مانده ذرت، اغلب منبع بدون استفاده ای است که می تواند به کاهش هزینه های گوساله های زمستانی، کمک کند. جو سلرز (Joe Sellers)، یکی از متخصصان گوشت گاو در دانشگاه ایالتی آیووا، اظهار داشت: «اگرچه ما این چرای گاو را چرا کردن با باقی مانده ساقه های ذرت می نامیم اما در واقع، گاو هر گونه ساقه ای را می خورد. بسیاری از زمین های کاشت ذرت، اغلب برای چرای دام، درو شده اند. اما طی درو کردن، مواد مغذی از زمین کشاورزی برداشته شده اند و باید جایگزینی برای این مواد مغذی پیدا کرد. چراندن گله، می تواند این مواد مغذی را بازیافت کند.»
۱۳۹۷/۱/۲۱ :تاريخ

 بیماری های متابولیک در گاوهای شیری
زایمان و اولین ماه بعد از زایمان دوره بحرانی گاوهای شیری می باشد بنابراین مدیریت صحیح گاوهای خشک نقش مهمی در کنترل بیماریهای متابولیکی در زایمان یا دوره نزدیک به زایمان را بر عهده دارد، مسائل عمده بوجود آورنده این اختلالات متابولیکی که با یکدیگر در ارتباط هستند از مسائل مدیریتی تغذیه ناشی می گردند
۱۳۹۶/۲/۶ :تاريخ

 مشکل شپش در گاو
ریزش موهای گاو علامتی خوب برای پی بردن به مشکل وجود شپش در آن است. نیش شپش ها موجب خارش و ایجاد حساسیت در گاو می شود. در نتیجه گاو خود را لیس می زند و گاز می گیرد که این امر موجب ریزش موهای آن می شود. بسیاری از دامداران داکوتای شمالی در آمریکا در زمستان سال گذشته هر چند که گاوهایشان را مداوا کرده بودند اما با افزایش شپش ها مواجه شدند.
۱۳۹۶/۲/۶ :تاريخ

  5 چالش امنیت غذایی برای پرورش دهندگان مرغ های گوشتی
نهادهای نظارتی آمریکا به منظور کاهش ابتلابه سالمونلا و کامپیلوباکتر در حال وضع سیاست هایی برای پرورش دهندگان طیور می باشند. اشلی پترسون (Ashley Peterson)، معاون رئیس بخش علوم و تکنولوژی شورای ملی جوجه آمریکا در رابطه با چالش های کنونی و آینده وزارت کشاورزی آمریکا و سازمان غذا و داروی این کشور در راستای طرح کاهش باکتری های موجود در گوشت مرغ توضیحاتی را بیان نمود. رسیدن به هدف کاهش سالمونلا و کامپیلوباکتر در جوجه ها بخش خدمات بررسی سلامت غذایی وزارت کشاورزی آمریکا(FSIS)، به عنوان قسمتی از برنامه خود برای داشتن جمعیت سالم در سال 2020 میلادی، اهدافی را برای کاهش آلودگی به سالمونلا و کامپیلوباکتر طراحی کرده است. هدف این است که در سال 2020، از هر 100 هزار نفر 11.4 نفر به سالمونلا و 8.5 نفر به کامپیلوباکتر مبتلا باشند. بر اساس آمارهایی که اخیرا منتشر شده است، تعداد مبتلایان به کامپیلوباکتر در سال 2011، از هر 100 هزار نفر، 14.3 نفر بوده است؛ لازم به ذکر است که در سال 1997 از هر 100 هزار نفر 24.6 نفر به کامپیلوباکتر آلوده بودند. از سال 1997 تا سال 2011 میزان ابتلا به سالمونلا 17 درصد افزای
۱۳۹۵/۱۰/۷ :تاريخ

  پودر سبز باعث افزایش مقدار شیر گاو می‌شود
یک پژوهشگر گیلانی عنوان کرد: جانشین کردن پودر سبز به میزان یک سوم در جیره غذایی گاوهای شیری باعث افزایش مقدار شیر می‌شود. با بیان اینکه یکی از مهمترین مسائل تولید غذا در دنیا، چگونگی تامین خوراک دام و طیور با کیفیت مطلوب و بطور مستمر است، اظهار کرد: تامین به موقع و مناسب خوراک دام و طیور از شرط‌های اصلی موفقیت در تولید دام، طیور و آبزیان بوده و لازم است جیره غذایی با فرمول مناسب به صورت تازه (روزانه و به موقع) در اختیار دام ها و ماهی و طیور قرار داده شود.
۱۳۹۵/۱۰/۷ :تاريخ

12345  بعدي  >>